WIL420SP
It is fitted with a split punching module that separates the document in two bites and is able to punch up to 6mm thick documents in one stroke. There is consequently no waiting time for the in line binding station. This punching module can be bypassed for binding pre-punched documents up to 20mm thick.
The optional hanger former & feeder module as well the optional nail hole punching module allow to produce up to 6mm thick wall calendars with hangers or suspension hole.
The WIL420SP can take traditional spools as well as our unique Wire-O® FLEX boxes.
Features:
Specification:
Punching & binding width: from 60mm (2.5″) up to 420mm (16.5″)
Sheet length: from 110mm (4.5″) up to 420mm (16.5″)
Punching thickness: up to 6mm
Binding thickness: up to 20mm